Lördag 31 juli 2010

17ºC
3 m/s

Tipsa! Skicka SMS/MMS: TTELA [text] till 72099

Trollhättan

Publicerad 28 november 2008
Textstorlek 1 2 3

Trollhättan framställs som skräckexempel i Danmark

Från en sömnig provinsstad till ett helvete på jorden där medborgarna lever i ständig skräck. Så utmålas Trollhättan i en större debattartikel i Danmarks största tidning, Jyllands-Posten.

Relaterat

Det var i Danmarks motsvarighet till DN Debatt, Kroniken i Jyllands-Posten, tidigare i veckan som författaren Morten Uhrskov Jensen gick till angrepp mot svensk invandringspolitik med Trollhättan som främsta exempel. Ärendet var att varna för att det som hänt i Trollhättan och Sverige kan hända Danmark. Det påstås att Trollhättan är ”ett helvete på jorden” och som exempel tas händelsen förra vintern där några ungdomar sköt raketer mot äldreboendet Klockaregården.
I debattartikeln refereras det brev personalen skrev till kommunledningen och Jensen utmålar tillståndet i hela staden som ett ”sjudande getto” där laglösheten råder, mot att tidigare varit en ”sömnig provinsstad” norr om Göteborg.
Och från Trollhättan svingar sig debattören vidare till andra städer i Sverige – i Stockholm påstås man till exempel dela ut skottsäkra västar gratis i vissa förorter till medborgarna för att de ska skydda sig och i Sverige som helhet påstås våldtäkt av kvinnor vara ett stort problem jämfört med andra länder. Invandringen sägs vara en orsak till dessa omfattande problem i det svenska samhället.
Att författaren i fråga står Danmarks motsvarighet till sverigedemokraterna, dansk folkeparti, nära är knappast en överraskning. Och han har tidigare skrivit en tjock, kritisk bok om dansk invandringspolitik där slutsatsen är att Danmark mognat i dessa frågor. Denna bok fick ett positivt mottagande av Jyllands-Postens recensent som beskrev den som neutral och förnuftig.
TTELA tar kontakt med Kristina Olsson, danska Politikens Sverigekorrespondent, som tidigare skrivit om just skillnaderna i svensk och dansk invandrings- och integrationsdebatt.
– Nej, det är ju svårt att tänka sig en liknande artikel med så dålig fakta- och källkontroll i DN Debatt, säger hon.
– Men i Danmark är det okej att säga precis vad som helst i dessa frågor och det höjs inte längre på ögonbrynen kring det. Tidningarna är också mycket mer politiserade, även på nyhetsplats, i dessa frågor och Jyllands-Posten är invandringskritisk
Och detta gäller Sverigebilden i övrigt. Hon refererar en artikel i danska Weekend-Avisen där det nyligen påstods att det brinner en svensk skola varje dag och i danska medier beskrivs prostitutionen som minst lika omfattande som i Danmark, trots att fakta talar för motsatsen.
– Man bryr sig inte så mycket om fakta. Det handlar egentligen om danskarnas egen dåliga självbild, där Sverige får stå för det som man vill utmåla som dåligt.

Innehåll

Annat innehåll

Vädret i Trollhättan

Mer info
Halvklart
17ºC
3 m/s

Läsarbilder - Trollhättan

Senaste nytt

TTELA - Trollhättan

http://ttela.se/1.45985
Annonsera i TTELA
och på TTELA.se
Med vår webbokning är det enkelt att lägga in en annons i tidningen.
Prenumerera på
TTELA
Helår
2 100 kr
Halvår
1 195 kr
Kvartal
670 kr
Autogiro
184 kr/månad
Lösnummer
20 kr
Lokus - Annonser från 60 dagstidningar Lokus Köp & Sälj Jobb Motor Bostad Lägg in annons
Vad får det lov att vara?
Husmanskost, sallad eller thaimat?
Förmånserbjudande
Förmånskortet med erbjudanden, endast för prenumeranter!

Kontaktinformation

Läsarbilder - Alla album

TTELA (papperstidningen)
Sedan 2004 | På webben sedan 2005

Ans. utgivare: Bo Zetterlund Växel: 0520-42 26 00, 0521-57 59 00
Webbchef: Harry Gerd Trollhättan: Drottninggatan 7 Box 54 461 22
Nyhetschef: Jenny Johansson Vänersborg: Edsgatan 11 Box 111 462 22
Magnus Nordberg