”Vi behöver finnas för medborgarna” Sju tjänster hotade om servicekontor läggs ner
Försäkringskassas servicekontor i Trollhättan och Vänersborg är hotade. Går myndighetens åtgärdsplan igenom blir servicen för medborgarna kraftigt försämrad …
Relaterat
I går berättade TTELA att Försäkringskassan måste spara 300 miljoner kronor mellan 2012 och 2013. Får regeringen som den vill försvinner 600 försäkringskasseanställda.
Försäkringskassan har presenterat en åtgärdsplan för att klara regeringens sparkrav. Myndigheten väljer att prioritera handläggarna som hanterar till exempel sjuk- och föräldraförsäkringsärenden och utbetalningar. I stället gör Försäkringskassan en mycket kraftig bantning av den lokala servicen. Myndigheten drar sig nu ur 112 servicekontor som drivs tillsammans med Skatteverket.
Gemensamt projekt
– Servicekontoren är ett gemensamt projekt mellan Försäkringskassan och Skatteverket. Drar Försäkringskassan sig ur serviceverksamheten drabbas hela landet, de står som huvudmän för hälften av kontoren, säger Suzanne Lindblom, produktionsdirektör på Skatteverket.
På servicekontoren i Trollhättan och Vänersborg jobbar sammanlagt sju stycken, samtliga är anställda av Skatteverket.
– Vi behöver finnas för medborgarna, men om Försäkringskassan inte är med och finansierar så kommer inga kontor finnas kvar. Eventuellt kommer Skatteverket i stället samarbeta med någon annan myndighet eller gå tillbaka och arbeta som vi gjorde tidigare, säger Suzanne Lindblom.
Men fortfarande är det en presenterad åtgärdsplan och i dagsläget vet man inte riktigt vad som kommer att hända.
– Utgångspunkten är ett förslag och genomförs den drabbas hela landet, vi vet inte mycket mer än så, säger Suzanne Lindblom.
Försämrad arbetsmiljö
Totalt driver Försäkringskassan och Skatteverket 112 servicekontor tillsammans. De kontoren hade förra året 2,7 miljoner besök och beräknas i år få 3,5 miljoner. På servicekontoren ges både allmän och ärendespecifik information och kontoret är särskilt viktiga i områden med många nyanlända invandrare.
Thomas Åding, ordförande för fackförbundet ST inom Försäkringskassan i Västra Götaland samt vice ordförande för förbundet i hela landet, varnar för en försämrad arbetsmiljö för de anställda och kraftigt försämrad service för medborgarna.
– De kommer inte att kunna träffa oss längre, i stället får man ringa eller använda internet. Anställda förlorar jobben och de som arbetar kvar drabbas av ännu högre arbetsbelastning. Så konsekvenserna blir stora, säger han.















































Senaste kommentarerna:
Skrivet 4 mar 2011 17:19 egenföretagare (Ej registrerad)
Varför skall jag betala massa skatt när det ändåp bara skärs ned, bättre att jobba svart och gömma pengarna i madrassen, då finns de ju iaf kvar när jag behöver dem.
Skrivet 3 mar 2011 10:10 Lin (Ej registrerad)
Det finns inga sådana kummuner kvar, alternativet är att flytta till Norge. Den dolda agendan som alliansen har, tycks inte uppröra svenska folket, det är inte många protester som hörs. Var tog honörsordet solidaritet vägen? Under alliansens regim gäller det för alla att roffa åt sig, utan en tanke på de svaga i samhället. Tyvärr har merparten av svenska folket valt denna regering. Det är dags att införa ord som empati och solidaritet på agendan, och det är bara vi medborgare som kan göra detta genom att rösta. Det kallas humanism!
Skrivet 2 mar 2011 19:18 Lars (Ej registrerad)
finner inga ord som är lämpliga för detta men jag säger följande:
Vad håller ni på med ???!!!!!!!! Känn på själva hur det är att vara arbetslös och behöver ha ett service kontor att kunna vända sig till!!!!
Så som ni håller på så blir man väl snart tvingad till att flytta till en Kommun där det inte finns ens en minsta chans till nedläggningar!!!!. Ni borde skämmas!!!!! men ni tänker väl som vanligt: "bra nu kan vi spara mer pengar och ta högre lön"!!!!!!!