Torsdag 2 september 2010

10ºC
1 m/s

Tipsa! Skicka SMS/MMS: TTELA [text] till 72099

Mellerud

Publicerad 23 juli 2010
Textstorlek 1 2 3

Fortsatt infekterad Räddningstjänstdebatt

– Närf:s förbundschef Uttalar sig mycket märkligt till följd av den kritik vi har levererat efter förhandlingarna. Hans uttalande är faktiskt rena struntpratet.

Det säger ombudsman Owe Fröjd, Brandmännens Riksförbund.

Relaterat

Artikelbilder

– Jag lita helt på Närf:s kompetens och de beslut som tas i dess direktion. Mellerudsborna kan känna sig säkra, säger kommunstyrelsens ordförande Robert Svensson (C).

– Jag lita helt på Närf:s kompetens och de beslut som tas i dess direktion. Mellerudsborna kan känna sig säkra, säger kommunstyrelsens ordförande Robert Svensson (C).Foto: Andreas Olsson

Den infekterade debatten om brandstationerna i Åsensbruk och Mellerud fortsätter. Och den lär fortsätta ett tag till.

– När Ulf Mörkås säger att om Brandmännens Riksförbund kan få fram folk till brandstationen i Mellerud eller extra statliga pengar så ska vi tacka dem på alla sätt. Mörkås torde vara väl medveten om att ansvaret för anställning ab brandmän varken ligger på vårt förbund utan på Mörkås själv och ytterst hos politikerna som bestämmer hur kommunens pengar skall fördelas mellan till exempel kultur, Räddningstjänst och bibliotek, säger Fröjd.

– Om Närf:s chef, Melleruds kommunstyrelse och Närf:s direktion delegerar sin arbeslutsfunktioner till oss så ska vi göra nödvändiga omprioriteringar och lösa problematiken i både Mellerud och i >Åsensbruk på en månad, säger Fröjd aningen provocerande!

– Det är bara för dem att ringa mig. säger Owe Fröjd.

Vet inte om det är olagligt

Kommunalrådet Robert Svensson (C) konstaterar att ansvaret för säkerheten ligger hos Närf och Räddningstjänstens personal.

– Vi tilldelar medel och i tuffa ekonomiska tider får alla göra förändringar eller omprioriteringar. Så fungerar det. Om de skulle komma till att en brandstation måste läggas ner av olika skäl så kan jag inte uttala mig om det skulle vara olagligt eller inte, säger Svensson.

Han hävdar också att invånarna i Mellerud kan känna sig säkra.

– Jag litar helt på Närf:s kompetens och bedömningar och de beslut som Närf:s direktion tar, säger Svensson också.

Mörkås hävdade i gårdagens tidning att Brandmännens Riksförbund har sagt att man lätt kan skaffa fram folk till brandstationen i Åsen.

– Men han har ännu inte skickat mig någon lista med namn. Bara lovat att det här ska gå att fixa. Men det får inte ske till ökade kostnader för det klarar vi inte, säger Ulf Mörkås.

Senaste kommentarerna:

Skrivet 23 jul 2010 10:29 Tomtnisse. (Ej registrerad)

Köpa sjobodar i Sunnanå går bra, då finns det pengar i kommunens kassa.

Skrivet 24 jul 2010 23:02 Gunnar J (Ej registrerad)

ge utrymme för andra satsningar där pengarna behövs och inte på räddningstjänst där det går att effektivisera! Det är en yrkeskår som är alltför konservativ. Fram med lite nya idéer! Heja på NÄRF i ert arbete med effektivisering. Alla inskränkta brandmän, ta tag i ert liv!

Skrivet 27 jul 2010 11:42 brandman (Ej registrerad)

det går alltid att effektivisera brandkåren men skall du bekämpa eld i husen el rädda någon som håller på att brinna inne så måste du vara fem man el vänta på förstärkning. Alla kan väl räkna ut vad som händer med en person i rökfyllt hus som får vänta i tio minuter
Jag tycker att Åsen bor också skall ha dessa möjligheter att få snabb hjälp vid olycka

Innehåll

Annat innehåll

Vädret i Mellerud

Mer info
Klart
8ºC
1 m/s

Läsarbilder - Mellerud

Senaste nytt

TTELA - Mellerud

http://ttela.se/1.46010
Annonsera i TTELA
och på TTELA.se
Med vår webbokning är det enkelt att lägga in en annons i tidningen.
Prenumerera på
TTELA
Helår
2 100 kr
Halvår
1 195 kr
Kvartal
670 kr
Autogiro
184 kr/månad
Lösnummer
20 kr
Du saknar störd för flash.
Lokus - Annonser från 60 dagstidningar Lokus Köp & Sälj Jobb Motor Bostad Lägg in annons

Klicka på bilden för att se fler annonser. Vill du synas här? Boka din annons!

Vad får det lov att vara?
Husmanskost, sallad eller thaimat?
Förmånserbjudande
Förmånskortet med erbjudanden, endast för prenumeranter!

Kontaktinformation

Läsarbilder - Alla album

TTELA (papperstidningen)
Sedan 2004 | På webben sedan 2005

Ans. utgivare: Bo Zetterlund Växel: 0520-42 26 00, 0521-57 59 00
Webbchef: Harry Gerd Trollhättan: Drottninggatan 7 Box 54 461 22
Nyhetschef: Jenny Johansson Vänersborg: Edsgatan 11 Box 111 462 22
Magnus Nordberg