Problem med okontrollerade hundar
Nu har Vinko Prispilovic fått nog av hundägare som inte kan kontrollera sina hundar. För snart två veckor sedan skrämdes han så att han föll omkull i snön.
– Hundägaren bara frågade varför jag var rädd, utan en ursäkt eller en hjälpande hand, säger han.
Relaterat
Fakta
Goda hundråd
Alla hundar reagerar på rörelse. Vid möte med kopplad hund, stå om möjligt stilla och vänta till ekipaget passerat.
Om problem uppstår – fråga efter hundägarens namn. Vill denne inte uppge sitt namn kan man alltid ringa till polisen ändå för att påtala problemet.
Är du hundägare – gå alltid lydnadskurs. Går bra även om hunden är äldre.
Släpp inte hunden lös i parker och tätbebyggelse. Hundar får aldrig springa lösa okontrollerat. Om hunden är lös i naturen mellan 1 mars – 20 augusti ska den lyda som om den vore kopplad.
Låt inte barn gå ut ensamma med hunden.
Respektera alltid att människor kan vara hundrädda.
Vinko Prispilovic är egentligen inte rädd för hundar. Han tycker mycket om djur och är uppvuxen på landet. Men sedan några år tillbaka har han vid flera tillfällen skrämts av hundar, både lösa och kopplade.
– Det är mycket otäckt att möta en stor hund, även om den är kopplad, då den gör utfall, morrar och skäller. Än värre är det om hunden är lös och hoppar mot dig, säger han och tillägger att hundproblemet har ökat den senaste tiden.
Inte ensam
Droppen var händelsen som inträffade för knappt två veckor sedan. Vinko Prispilovic promenerade på gångvägen mellan Fuxernaskolan och vårdcentralen. Vid gångtunneln mötte han en man med en stor hund som var kopplad.
– Mannen försökte håll hunden intill sig, men den slet i kopplet och hoppade fram mot mig. Jag backade och föll baklänges i snön. Det var tur att min hjärtsjuka hustru inte var med. Då vet jag inte hur det hade slutat.
Enligt Vinko Prispilovic fick han varken en ursäkt eller hjälp med att resa sig.
– Hundägaren frågade bara varför jag var rädd, säger han.
När Vinko berättar för andra om möten med otyglade hundar får han medhåll av de flesta. Många är rädda och enligt Vinko är det så illa att en del inte vågar gå ut.
– Det är också ett bekymmer att vuxna släpper ut barn med stora hundar. Barnen orkar inte hålla dem när de börjar dra. Hundägare har ju ett ansvar, även i skogen där jag är mycket och där jag också blivit "attackerad". Värst är när hundägaren bara skrattar.
Strikt ansvar
Vinko vill helst inte vända sig till polisen. Men blir det ingen bättring är det enda utvägen.
Hos Lilla Edets brukshundklubb påpekar ordförande Bengt Blomqvist att det alltid är hundägarens ansvar att stå för vad hunden hittar på.
– Det finns något som heter strikt hundägaransvar. Dessutom står det i de lokala föreskrifterna att hundar inte får vara lösa i tätbebyggt område. Alla hundägare måste respektera att det finns de som är rädda för hundar, stora som små, säger han.
Polisen i Trollhättan har inte fått några anmälningar angående aggressiva hundar i Lilla Edet. Några klagomål till kommunens miljöavdelning har inte heller inkommit.
























Senaste kommentarerna:
Skrivet 23 feb 2010 12:50 Stolt ägare till två hundar (Ej registrerad)
Jag skulle aldrig acceptera att min hund skäller på mötande vare sig människor eller hundar, även om den bara är glad. Mitt tips till er som går mycket med era hundar bland folk är att när ni möter någon, håll hunden på er vänstra sida och möt personen på högra sidan.
Det kan göra att både hunden och den mötande känner en extra trygghet. Det tycker jag att vi är skyldiga både hunden och våra med människor.
Skrivet 15 feb 2010 22:52 J (Ej registrerad)
Tycker snarare problemet är att så många inte plockar upp efter sina hundar...känns som hundarna gått in för att måtta upp vägen... och man får gå sicksack med barnvagnen för att inte köra i hundskit. ÄCKLIGT!!!!
Skrivet 12 feb 2010 11:24 Sunt förnuft (Ej registrerad)
Jag hade också reagerat om jag mötte en person som stirrar på mig med stora uppspärrade ögon. Dagligen möter jag & min hund människor som av olika anledningar är oroliga att möta & passera oss. Brukar då vänligt tipsa dom om att inte utmana hunden genom att stirra den stint i ögonen med ögon stora som tefat.. Det är fullt narturligt att dom reagerar på ett sådant beteende, vem hade inte gjort det .. Har verkligen all förståelse för människors rädsla & osäkerhet gällande andras hundar men hundar skäller, katter jamar & fåglar kvittrar....