Torsdag 2 september 2010

10ºC
1 m/s

Tipsa! Skicka SMS/MMS: TTELA [text] till 72099

Sport

Publicerad 9 februari 2010
Textstorlek 1 2 3
Söndagen den 14 februari – nästan på dagen fyra år efter senaste gången – är det återigen dags för Karolinerloppet i OK Kroppefjälls regi. Den här gången används en ny bana, med start och mål vid Källhults bygdegård. Det 10,5 kilometer långa spåret körs antingen fyra eller två varv i vacker natur.

Söndagen den 14 februari – nästan på dagen fyra år efter senaste gången – är det återigen dags för Karolinerloppet i OK Kroppefjälls regi. Den här gången används en ny bana, med start och mål vid Källhults bygdegård. Det 10,5 kilometer långa spåret körs antingen fyra eller två varv i vacker natur.

Foto:
John Evert Johnsson

Bra förutsättningar för Karolinerloppet

Det var fyra år sedan senast. Nu är förutsättningarna återigen goda för att arrangera Karolinerloppet.
– Med den här vintern känns det nästan som förr, säger OK Kroppefjälls Göran Andreasson – som själv bevittnade den första upplagan av loppet som åttaåring 1964.

Relaterat

Det året minns han att snötillgången var väldigt dålig, här och var fick man skotta för att få ihop ett bra skidspår. Förutom ett par luckor under 70-talet kunde Karolinerloppet arrangeras allt som oftast, men från och med tidigt 80-tal har bara enstaka lopp kunnat genomföras.

Av totalt 46 möjliga tävlingar (1964-2009) har det därför bara blivit 26.

600 åkare?

1964 kom 400 åkare till start – året efter var antalet över 1 000. Rekordåret 1979 var 2165 åkare anmälda, strax under 2 000 fullföljde loppet. Senast loppet gick av stapeln 2006 tog sig cirka 400 åkare i mål.

– Jag tror att det blir uppåt 600 åkare i år, säger informationsansvarige Göran Andreasson.

Han motiverar det med att intresset har ökat, inte minst genom att det varje dag är mellan 50–100 åkare ute på spåren bara runt Kroppefjällsstugan.

De senast genomförda loppen har körts på varvbana vid skidstugan, men den här gången prövar föreningen ett nytt grepp och förflyttar start och målgång till Källhults bygdegård en knapp mil norr om Dals Rostock. Den miljön är mer Vasaloppslik med mer öppen terräng. Skidslingan är 10,5 kilometer med en måttlig kupering, som antingen körs fyra eller två varv.

Seedningsgrundande inför Vasaloppet

För Vasaloppsåkarna – uppskattningsvis 30–40 procent av startfältet – innebär det mycket stakåkning och arbete för armarna. Det 4,2 mil långa loppet är dessutom seedningsgrundande inför starten i Sälen den 7 mars.

Halva distansen är mer inriktad på motionären.

– Alla som tycker det är roligt att åka skidor klarar av två mil, säger Göran.

Fotnot: Karolinerloppet 2006 vanns på herrsidan av Anders Sörensson, Tanum. Den dubbla Vasaloppsvinnaren Sandra Hansson tog hem damklassen.

Innehåll

Läsarbilder - Sport

Annat innehåll

Senaste sportnyheterna

Sportfrågan

Spelar FCT i superettan nästa säsong?

TTELA - Sport

http://ttela.se/1.26058
Annonsera i TTELA
och på TTELA.se
Med vår webbokning är det enkelt att lägga in en annons i tidningen.
Prenumerera på
TTELA
Helår
2 100 kr
Halvår
1 195 kr
Kvartal
670 kr
Autogiro
184 kr/månad
Lösnummer
20 kr
Lokus - Annonser från 60 dagstidningar Lokus Köp & Sälj Jobb Motor Bostad Lägg in annons

Klicka på bilden för att se fler annonser. Vill du synas här? Boka din annons!

Vad får det lov att vara?
Husmanskost, sallad eller thaimat?
Förmånserbjudande
Förmånskortet med erbjudanden, endast för prenumeranter!

Kontaktinformation

Läsarbilder - Alla album

TTELA (papperstidningen)
Sedan 2004 | På webben sedan 2005

Ans. utgivare: Bo Zetterlund Växel: 0520-42 26 00, 0521-57 59 00
Webbchef: Harry Gerd Trollhättan: Drottninggatan 7 Box 54 461 22
Nyhetschef: Jenny Johansson Vänersborg: Edsgatan 11 Box 111 462 22
Magnus Nordberg