Jätteknall av Mikael Förste junior att ta medalj på senior-SM
En 17-åring ska väl inte ha något att hämta på ett senior-SM? Jo, om man är extremt talangfull och heter Mikael Westerbäck.
– Det är det största jag har gjort, säger Mikael om sin tredjeplats.
Relaterat
Vad ska det här sluta? För tre veckor sedan vann Mikael Westerbäck säsongens sista deltävling av Svenskt GP, och sa då att det var det bästa han gjort.
I går toppades den toppinsatsen genom bronspengen på senior-SM i Varberg.
Och nu är han historisk.
– Jag är den enda svensken i historien som tagit brons i senior-SM som junior.
Ulldahl utslagen
Det började med att han slog ut sjätteseedade Johan Björkholm med 2-1 i set.
I åttondelsfinalen besegrade han David Häger med 2-0. I kvartsfinalen skulle det väl ändå ta stopp, för där väntade Nico Ruponen som i omgången före slagit ut Vänersborgssonen Gabriel Ulldahl med 2-1 i set.
– Det var bara att gå in och köra, säger Mikael vars taktik var att bara spela ”tråkig singel” – det vill säga variera långa och korta slag och låta bli att smasha.
– Man vill ju helst smasha, men jag körde slut på honom, tycker Mikael som besegrade Ruponen med 21-18, 21-17.
Segern garanterade honom en bronsmedalj.
EM-brons
Fast TBF-talangen var inte mätt, han ville gå hela vägen. Semifinalen mot Rasmus Wengberg, inleddes också lovande.
Det första setet gick till Mikael efter 21-16. I det andra gick han dessutom fram till ledning med 7-2. Sedan vände det.
Wengberg vann de två följande seten med 21-14, 21-14.
– Jag var taggad, men han lärde sig hur jag spelade. Rasmus är ju rutinerad och har tagit EM-brons.
Mikaels målsättning är att bli proffs, men att lämna Trollhättan för vidareutveckling i en annan klubb är inte aktuellt.
Tränarstaben med Jens och Jesper Olsson, pappa Lasse och sparringpartnern Morgan Karlsson är fullt tillräcklig för att ta honom ytterligare en nivå.




































Senaste kommentarerna:
Skrivet 9 feb 2010 10:43 Inte så (boll)sport intreserad (Ej registrerad)
Grattis till bedriften.
Och till TTELA, tack för bilden så man kunde lista ut vilken sport det gällde....
Skrivet 9 feb 2010 14:13 grebke (Ej registrerad)
Grattis Micke Väl kämpat. Lycka till i fortsättningen Lars