Söndag 1 augusti 2010

17ºC
3 m/s

Tipsa! Skicka SMS/MMS: TTELA [text] till 72099

Sport

Publicerad 13 november 2009 Uppdaterad 13 november 2009
Textstorlek 1 2 3

MMA växer i Tvåstad

En sport som kan liknas med misshandel menar vissa. En livsstil där respekt och teknik står i centrum säger andra. Omdebatterade MMA växer explositionsartat, även i Trollhättan och Vänersborg.

Relaterat

Artikelbilder

Kampsportcentrum i Trollhättan och Vänersborg har runt 75 medlemmmar, varav runt 60 tränar och tävlar i MMA. Här fightas Niklas Danielsson och Erik Stjernlöf.

Kampsportcentrum i Trollhättan och Vänersborg har runt 75 medlemmmar, varav runt 60 tränar och tävlar i MMA. Här fightas Niklas Danielsson och Erik Stjernlöf.Foto: Anna Sofia Dahl

Enligt Heikki Martikainen menar att slag och sparkar i MMA är mer utspritt över hela kroppen och därför inte lika skadligt för hjärnan jämfört med till exempel boxning med upprepat våld mot huvudet.

Enligt Heikki Martikainen menar att slag och sparkar i MMA är mer utspritt över hela kroppen och därför inte lika skadligt för hjärnan jämfört med till exempel boxning med upprepat våld mot huvudet.Foto: Anna Sofia Dahl

Fakta

MMA - Mixed Martial Arts

- I MMA har man har tagit det bästa ur framför allt thaiboxning, brasiliansk jujutsu, judo, brottning och boxning.

- När UFC, den mest kända MMA-tävlingen startade 1993, fanns det tre regler: inte bitas, inte peta i ögon och inte göra en fishhooking d.v.s. att kroka i fingret i munnen. I UFC finns det idag runt fyrtio regler. Bland annat för hur mycket man får linda händerna och hur man får smörja in kroppen. Inför varje match genomgår fightern en noggrann läkarundersökning. Reglerna för svensk MMA är dock striktare och tillämpas hårdare.

- I svenks MMA är en vanlig match tre ronder á fem minuter.

MMA, Mixed Martial Arts, växer explosionsartat i Sverige just nu. Idrotten omnämns ofta som världens hårdaste kampsport, och anses kontroversiell på grund av att slag, sparkar och strypgrepp är tillåtet till stor utsträckning.

I flera amerikanska delstater är MMA förbjudet, men är sedan i våras medlem i Svenska riksidrottsförbundet, något som hjärnforskaren Martin Ingvar från Karolinska institutet ställer sig starkt kritisk till.

– MMA är betydligt dummare än boxning. Man har mindre handskar, vilket gör att slagen träffar hårdare mot huvudet och hjärnan därmed skadas lättare, säger han.

– Det är tillåtet att slå på den som är ligger mot huvudet och då kastas hjärnan runt mot väggarna. Det innebär risker som inflammation eller att nervtrådar går av.

Enligt Martin Ingvar kan sådana skador bland annat kan leda till demens på lång sikt.

– Det som här räknas som sport, räknas som misshandel på gatan. Man skiljer på att det är frivilligt, men så fort någon förlorar i medvetandegrad är det inte frivilligt längre, säger han.

– Det finns inget försvar.

Populärt även i Tvåstad

Tre gånger i veckan samlas runt 60 MMA-fantaster på Kampsportcentrum i Trollhättan för att nöta teknik i slag och sparkar.

– Det är viktigt att man lär sig att slå på rätt sätt, annars riskerar du att skada handen ordentligt, säger huvudinstruktör Heikki Martikainen, som själv började träna kampsport för snart 30 år sedan.

Idag har han lagt sin egen karriär på hyllan för att lära ut de ädla konsterna. Och intresset är stort, precis som i övriga Sverige.

– Det är något primitivt över det och en extremsport, vilket alltid har lockat folk, säger Heikki Martikainen.

Han menar att MMA ofta missuppfattas, att det är många som tror att sporten saknar regler och respekt för motståndaren.

– Du kan ge upp när du vill eller så avbryter domarna matchen när någon inte längre intelligent kan försvara sig. Samtidigt finns det ett eget val och ett vuxenansvar i sporten.

En bruten tå är den värsta skadan som skett under elva år i Kampsortcentrums lokaler.

– Det är extremt ovanligt att någon skadas under tävlingar, säger han.

– Om man bara tittar på de tillfällen då någon sitter på motståndaren och hamrar slag mot huvudet, är det samma sak som att enbart fokusera på krascher i Formel-1. Det är en så liten del av sporten.

Publicerad 13 november 2009 Uppdaterad 13 november 2009
Textstorlek 1 2 3

Senaste kommentarerna:

Skrivet 14 nov 2009 10:12 ME (Ej registrerad)

Är inte haken att de tycker att det är dumt att människor i MMA ska göra vad som helst för att skada varandra med så få regler som möjligt?

Jag är varken för eller emot.
Vill två personer misshandla varandra i några minuter så får dom väl göra det?
Who are we to judge?

Skrivet 14 nov 2009 20:40 DizordA (Ej registrerad)

Tycker alltid det är kul med journalister som inte kan göra research.

MMA är inte olagligt i någon delstat i USA. Däremot finns det ett fåtal stater som inte tillåter proffstävlingar inom MMA.

Skrivet 19 nov 2009 22:12 Mr Mr (Ej registrerad)

Det är alltid kul med folk som inte har något liv utan måste ödsla tid med meningslösa kommentarer...

Innehåll

Läsarbilder - Sport

Annat innehåll

Senaste sportnyheterna

TTELA - Sport

http://ttela.se/1.26058
Annonsera i TTELA
och på TTELA.se
Med vår webbokning är det enkelt att lägga in en annons i tidningen.
Prenumerera på
TTELA
Helår
2 100 kr
Halvår
1 195 kr
Kvartal
670 kr
Autogiro
184 kr/månad
Lösnummer
20 kr
Lokus - Annonser från 60 dagstidningar Lokus Köp & Sälj Jobb Motor Bostad Lägg in annons
Vad får det lov att vara?
Husmanskost, sallad eller thaimat?
Förmånserbjudande
Förmånskortet med erbjudanden, endast för prenumeranter!

Kontaktinformation

Läsarbilder - Alla album

TTELA (papperstidningen)
Sedan 2004 | På webben sedan 2005

Ans. utgivare: Bo Zetterlund Växel: 0520-42 26 00, 0521-57 59 00
Webbchef: Harry Gerd Trollhättan: Drottninggatan 7 Box 54 461 22
Nyhetschef: Jenny Johansson Vänersborg: Edsgatan 11 Box 111 462 22
Magnus Nordberg