Klartecken för Aurorafestivalen
Aurora vårfestival kommer att arrangeras 27 april– 1 maj som planerat.
Det lugnande beskedet kan arrangörerna ge efter att ha ringt upp och stämt av med flera av de internationella artisterna samt med eventuell uppbackning.
Relaterat
Arrangörerna är nu säkra på att de flesta av de 90 inbokade artisterna med all säkerhet kommer att delta och att festivalen kommer att kunna fortlöpa under de utsatta datumen. Det slår projektledare Ola Larsson fast efter att han tillsammans med sina kollegor ringt och planerat om resorna tillsammans med en stor del av den skara artister som planerat att flyga.
– Sedan är det väldigt många musiker som ansökt om att få vara med och delta, hela 253 stycken, och flera av dem ser ju sin chans att hoppa in nu. Vi har en reservplan som innebär att vi kan dra in några duktiga utövare som kan ta sig hit inom 24 timmar med tåg eller buss, säger han
Även om tiderna och platserna för konserterna kommer att stå pall, kan det bli aktuellt att ändra på innehållet om askmolnet envisas med att komma tillbaka. Men Ola Larsson tror inte att det är något som enbart kan vara till ondo.
– Det kan bli lite inslag av improvisation, men det är något som publiken kan tycka är lite spännande och roligt, säger han.





































