Brightwell: "Vi kom långt i förhandlingar med GM"
De var beredda att investera nio miljarder i Saab de närmsta åren. GM skulle få upp till 25 procent av aktierna – och enligt Brightwell Holdings kom de en bit på väg med den amerikanska biljätten.
– Vi har dokumentation som styrker GM-konversationer, säger Brightwells Zamier Ahmed.
Relaterat
Det är nu närmare två månader sedan de turkiska Saabspekulanten valde att kasta in handduken i budgivningsracet. Skälet var ett, enligt Brightwells styrelsemedlem Zamier Ahmed:
– Vår affärsplan krävde ett fungerande samarbete med General Motors, och vi insåg att det inte skulle fungera. Vi var tvungna att ta ett affärsmässigt beslut.
Talat direkt
Men detta efter att ha fört långtgående förhandlingar med den amerikanska biljätten, enligt Ahmed, vilket motsäger de upprepade "nej" från GM:s talesperson James Cain angående att hans arbetsgivare överhuvudtaget skulle föra några diskussioner med Saabintressenter.
– Då kommunicerar han inte med sina chefer. Jag har talat direkt med GM:s vice styrelseordförande, säger Ahmed.
Har bevis
Enligt Zamier Ahmed finns skriftlig dokumentation som han fört med GM, och man ska ha kommit så långt som till att börja diskutera kostnader för att tillverka 9-4X.
– 73 miljoner dollar ville de ha för att vi skulle få använda deras verktyg – vilket vi också var beredda att betala. Vi var beredda att lägga över en miljard euro (cirka 8,8 miljarder kronor) på Saab de närmsta åren. Vi hade pengarna, och hade precis tänkt formellt erbjuda General Motors upp till 25 procent av aktierna i företaget – en win-win som vi såg det – men så gjorde GM en u-sväng.
Ett spel
U-svängen inträffade i slutet av februari då GM, enligt Brightwell, ändrade sig i sista stund.
– Vi insåg då att de skulle fortsätta att krångla till livet för oss. Det är ett spel, det är vi fullständigt medvetna om och var beredda att ge oss in i det, men när det så tydligt stod klart att vi aldrig skulle ha en stark partner i GM var vi tvungna att ta det beslutet.
Känner sorg
Ahmed berättar om den sorg han fortfarande känner över att Saabaffären gick i stöpet.
– Jag har sagt det förr och står fast vid det: GM bryr sig inte om Saab. Det är tydligt att man ser det som en konkurrent.
Nu då?
– Det går bra, reser mycket och har andra projekt på gång. Men hade önskat, och vet, att vi hade kunnat göra Saab till något riktigt bra. Victor Muller med oss, en fantastisk entrepenör, men hans problem var samma som vårt: GM.




























