Muller väntar med bonusen
Victor Muller avstår inte sin bonus på cirka 4,5 miljoner kronor. Men han tänker vänta med att ta ut pengarna på grund av pengabristen i bolaget.
Detta framgår efter Spyker Cars bolagsstämma i dag. Dessutom uppges att det nästan är klart med en ny vd för Saab.
Relaterat
Artikelserie
- Saab-affären
- Fortsatt stopp på Saab 2011-06-09
- Produktionen påverkas hela veckan 2011-06-08
- Fortsatt stopp på Saab 2011-06-09
- Nytt stopp för Saab 2011-06-07
- Pang Da beställer fler Saab-bilar 2011-06-01
- Bilbranschen i medvind 2011-06-01
- Saab anlitar konsulter igen 2011-05-31
- Saab-produktionen ”flöt bra” 2011-05-30
- Sökes – tillverkande kinesiskt bolag 2011-05-28
- TV: Tro och hopp om en ljus framtid 2011-05-27
- Leverantörerna kom igång 2011-05-28
- TV: Linan rullar igen 2011-05-27
- En dag full av lyckade möten 2011-05-27
- Riksgälden har möte med Pang Da 2011-05-26
- Kineserna träffar Olofsson 2011-05-26
- Förhandlingar har påbörjats 2011-05-23
- Saabentusiaster trycker på regeringen 2011-05-20
- Jan Åke Jonsson lämnar Saab efter 38 år 2011-05-20
- Antonov vill träffa Olofsson (C) 2011-05-21
- ”Inga problem för Saab i Kina” 2011-05-21
- Positiva recensioner för Saab 9-4X 2011-05-21
- Kortare semester väntar Saab-arbetare 2011-05-20
- Vinst både för Pang Da och Saab 2011-05-19
- Ska sälja 10 000 Saab i Kina i år 2011-05-19
- Lear varslar 163 anställda 2011-05-19
- Flera leverantörer gör sig redo 2011-05-19
- Facken vill ha besked om Antonov 2011-05-19
- Personalen fick beröm av Muller 2011-05-17
- Muller bad om ursäkt 2011-05-17
- Säljer aktier för att få in pengar 2011-05-16
- "Jag hoppas – men är tveksam" 2011-05-17
- Muller: "En bättre affär för Saab" 2011-05-16
Under bolagsstämman har VEB, Nederländska aktiespararföreningen, ifrågasatt hur Victor Muller kan ta ut en bonus på ungefär 4,5 miljoner kronor när fabriken i Trollhättan står stilla och kassan är mer än tom.
– Muller svarade att han inte fått ut bonusen än på grund av pengabristen. Men han avstår inte från den, utan väntar bara med att ta ut pengarna, säger Robert van der Oever, aktieägare i Spyker Cars och som deltog på stämman.
Robert van der Oever har även skrivit en bok om Spyker Cars tid före Saabaffären. Han tycker att mönstret från åren när Spyker bara var en liten sportbilstillverkare går igen nu när bolaget äger Saab.
– Det är samma sak med alltför optimistiska prognoser och att Victor Muller hela tiden söker nya finansiärer. Först letade han i Holland, sedan i arabvärlden och Ryssland, och nu är det Kina, säger han.
Under stämman framgick också att arbetet med att hitta en ny vd nästan är klart. Enligt VEB:s chef Jan-Maartin Slagter ska Victor Muller också ha informerat föreningen om att Saabs ledningsstruktur ska ses över för att förstärkas och förenklas.
Jan-Maartin Slagter anser att detta låter som om det handlar om att nu ska någon ta över vd-posten och att ett vd-avtal är på gång.
– Men Muller nämnde inte några namn och jag kan inte avgöra hur seriös informationen är, säger han till TT.
Spyker Cars räknar fortfarande med vinst nästa år, vilket VEB inte tycker är realistiskt.
Vad gäller Saabfabriken lära Victor Muller ha förklarat att planen är att produktionen återstartar nästa fredag.
– Det låter som en bra tajming för Pang Das vd, Pang Qinghua, ska tydligen besöka Trollhättan och Saab nästa vecka, säger Jan-Maartin Slagter.
Victor Muller bekräftar till TT att Pang Da-vd:n kommer på fredag och att han får goda signaler om att produktionsstarten är på gång. Förhoppningen är att fabriken är igång lagom till Pang Qinghuabesöket då delegationen bland annat ska titta på mixen av bilar och fabriken.
Jan Åke Jonsson avgick formellt som Saabs vd i dag och Victor Muller har tillsvidare tagit över rollen.
– Jag hoppas jag ska vara vd så kort tid som möjligt. Jag vill ha en professionell vd, säger han till TT.
På frågan om det dröjer veckor eller månader tills en ny vd är på plats svarar Muller:
– Alla bra killar man vill ha till ett sådant jobb sitter redan på bra jobb som de inte kan lämna över en dag. Vi kan kanske komma med ett besked ganska snart, men det kan dröja månader innan en ny vd kan börja.
















































Senaste kommentarerna:
Skrivet 20 maj 2011 00:41 marre (Ej registrerad)
kan det slutas skriva om saab nu.. ja slösar inte en spänn mer på att köpa tidningen i affären eller prenumererar förrän idetorkan på stoff till tryck ändras. det har vart på ekonomi sidan upp till 14 artiklar i rad om saab allena å sen en liten fis notis om nått annat. hur orkar ni älta detta. inte konstigt de finns så många saab hatare i saabstaden.. -.- det är ju som att tok köra en sommarplåga på radion i leda.
är det så att ttela har nyhets torka? ja bara frågar helt vanligt :). kanske lite yngre journalister vore på sin plats som orkar gå lite längre än till saabs parkering och intervjua ;), va menat mer som skämt fast me lite underton av allvar dock att det räcker nu om saab. snällaaa :D.
Skrivet 19 maj 2011 20:05 Per (Ej registrerad)
Vad är detta för lurifax. Han fick ju nyligen bonus och lön för närmare 14 miljoner plus att han lyfte 60 miljoner kr från Saab Automobile till Spyker Cars NV.