Viktigt med entreprenörskap i skolan
Jag hade förmånen att för en tid sedan dela ut pris på Fyrbodals regionala mässa för UF-företagare, Våga vara egen. Ett mycket prestigefyllt uppdrag och dessutom viktigt. Viktigt för att vi i Sverige ska få fler företagare, men också företagsamma medborgare.
Relaterat
Att Ung Företagsamhet har gjort ett bra jobb i gymnasieskolan har vi vetat länge, men det är först nu som det faktiskt också är vetenskapligt bevisat att det ger resultat.
I en rapport av Karl Wennberg, doktor vid Handelshögskolan i Stockholm, visade det sig att det är 20 procents större sannolikhet att före detta UF-företagare startar företag under den tidiga delen av sin karriär jämfört med befolkningen i övrigt. Skillnaderna är ännu större vad gäller de företagsstarter som sker i aktiebolagsform. När det gäller att starta företag som aktiebolag är sanno likheten 60 procents större för manliga före detta UF-företagare respektive 80 procent för kvinnliga jämfört med män och kvinnor utan UF-bakgrund. Rapporten visar även att företag som startas av före detta UF-företagare är starkare och mer livaktiga än företag som startas av personer utan UF-bakgrund.
Dessa siffror är mycket glädjande. Eget företag måste bli ett lika naturligt val som en anställning. Att det inte är det i dag är bra skrämmande, det är ett faktum. Det är dock viktigt att entreprenörskap i skolan inte bara syftar till att alla ska starta eget, det handlar lika mycket om självkänsla, kreativitet och initiativkraft vilket är otroligt viktigt att få med sig oavsett vad man väljer att göra efter skolan.
Att entreprenörskap blir mer framträdande i den nya gymnasieskolan är ett steg i rätt riktning mot ett mer företagsamt Sverige. Det är också ett steg vi politiker kan ta för att underlätta för skolornas personal att arbeta med frågan och föra den högre upp på agendan. Men vi förstår att det inte kan stanna där. Det krävs stora insatser både på rektors- och lärarnivå. Därför genomförs även ett rektorlyft för att ytterligare förstärka både lärarnas och rektorernas roll.
Entreprenörskap och företagande är viktigt. Så viktigt att vi nu, med de medel vi politiker har, ser till att det blir en naturlig del av varje elevs skolgång. Vi ser med tillförsikt fram emot att den nya gymnasieskolan implementeras och även att Ung Företagsamhet får ytterligare möjlighet att etablera verksamhet på fler skolor. Det är nu vetenskapligt bevisat att det faktiskt ger resultat.
Camilla Waltersson Grönvall är moderat och riksdagsledamot från Lilla Edet.
















